Święto Dziękczynnienia już za niecałe dwa tygodnie. Zawsze celebruje się je w czwarty czwartek listopada. W ten sposób wyznacza się w USA większość świąt.
„Thanksgiving” to chyba ulubione święto Amerykanów. Najczęściej wtedy właśnie odwiedzają się krewni z daleka, przylatują członkowie rodzin z innych stanów. Jest to przecież gwarantowane 4 dni wolnego! W Polsce manipuluje się do woli dniami wolnymi do tego stopnia, że często przez tydzień Polacy mają wolne i państwo stoi w bezproduktywnym zastoju.
Szykowanie świątecznych potraw to rytuał na miarę polskiej Wigili i większość oczekuje na ten moment z utęsknieniem. Główny posiłek to wczesny obiad, około godziny 16. Przygotwanie wielkiego indyka (w całości) tak, żeby nie był suchy, wymaga nie byle jakiej wprawy, wielu godzin doglądania go i nasączania go od środka wielką pipetą. Przygotowuje się go w całości przy użyciu najróżniejszych technik, które często są męską specjalnością. Do indyka przygotowuje się nadzienie, najczęściej na bazie chleba. Dla tych, którzy nie lubią indyka, bo są i tacy, przygotowuje się spiralnie pociętą szynkę w miodowej zaprawie, często wysadzaną goździkami. Do tego ziemniaki, najczęściej tłuczone pure z gęstym sosem gravy zrobionym na bazie soków z indyka, które wyciekły do brytfanny. Najpopularniejsze warzywa na przystawki to zielona fasolka, brukselka i słodkie ziemniaki, w najróżniejszych formach, najczęściej zapiekane, tzw. casserole.
No i oczywiście słynny, niezastąpiony sos żurawinowy. Słodka żurawina do mięsa, to podstawa tego święta. Dla mnie osobiście jest ona zazwyczaj zbyt słodka, ale jako mieszkaniec Kalifornii odkryłam, że wiele osób dla urozmaicenia smaku dodaje do sosu pomarańcze. To właśnie one sprawiają, że sos jest naprawdę przepyszny. Taki oto przepis podaję i Wam.
Sos żurawinowo-pomarańczowy
Składniki (dwie szklanki sosu):
- 1 szklanka cukru
- ½ szklanki wody
- ½ szklanki soku ze świeżej pomarańczy (lub kupionego)
- 4 szklanki świeżej lub mrożonej żurawiny
- 1 czubata łyżka świeżej, zmielonej skórki pomarańczowej
- Wymyć żurawinę w zimnej wodzie.
- W rondlu zagotować wodę z sokiem pomarańczowym, dodać cukier i gotować dopóki się nie roztopi.
- Dodać żurawinę i skórkę pomarańczową do rondla z wrzącą cieczą, po kilku minutach wrzenia zredukować temperaturę gotować na średnim ogniu do czasu kiedy żurawina zacznie „pękać”, od czasu do czasu dobrze przemieszać.
- Zdjąć rondel z ognia i ostudzić w temperaturze pokojowej, następnie wstawić do lodówki i ochłodzić.
- Sos podawać zimny.
Smacznego.
KLIKNIJ PONIŻEJ
Tak ,jak cale moje zycie sklada sie z przypadkow.tak i na Twoja strone wpadlam przypadkiem.Jestem w Stanach 15 lat i pomalu polubilam ich smaki.Twoja strona pomoze mi lepiej i smaczniej gotowac.Dzis robie zeberka w sosie BBQ-pozdrawiam
Dziekuję bardzo za komentarz i zachęcam do podejmowania eksperymentow kuchennych. NIe wiem w jakim jest Pani stanie, ale w Kalifornii jest z czego wybierać. Zawsze sluże pomocną radą lub sugestią. Jakby co można pisać na matat74@yahoo.com